Sommar, sol och lediga dagar. Vill du ha lästips? Här tipsar bibliotekspersonalen om bra och läsvärda böcker perfekta för sommarläsning!
Lennart, Oskarströms bibliotek
Detta läser jag just nu!
Bodil Malmsten – Loggböckerna 2005-2013.
Jag blir förförd av hennes vassa penna, skarpa blick och av hennes välfungerande intellekt.
Detta rekommenderar jag dig att läsa i sommar!
August Strindberg – Hemsöborna. Varför? Förstår inte frågan.
Sven Olov Karlsson – Västmanland. Suggestiv glesbygdsskildring.
Jag läser helst…
Analogt!
Jeanette, Stadsbiblioteket
Detta läser jag just nu!
Nina Lykke: Nej och åter nej. En norsk roman som växlar berättarperspektiv mellan tre personer: ett gift par och mannens älskarinna. Mycket skarp, mycket välskriven, faktiskt en bok man vill citera och läsa högt ur. Rekommenderas till läsecirklande!
Detta rekommenderar jag dig att läsa i sommar!
Jag tycker man ska läsa vad man har lust till, men vill ändå slå ett slag för tjocka böcker under semester då man förhoppningsvis har mer obruten tid att ägna åt läsning. Varför inte Paul Auster senaste 4 3 2 1, en tegelsten på nästan 1000 sidor om en uppväxandes pojkes liv i fyra olika versioner?
Jag läser helst…
Allra helst läser jag traditionell pappersbok, men lyssnar också mycket på ljudböcker under långa promenader och cykelturer till och från jobbet. Ibland växlar jag mellan att läsa och lyssna på samma bok. Läser aldrig pocket, gillar inte att den är så finstilt och saknar tyngd.
Frida L, Söndrums bibliotek
Detta läser jag just nu!
Obsidio av Amie Kaufman och Jay Kristoff. Avslutande delen i fantastiska trilogin Illuminae Files
Detta rekommenderar jag dig att läsa i sommar!
Historieläraren av Matt Haig. Tankeväckande, intressant och finstämd
Jag läser helst…
Inbundna böcker, ljudböcker samt e-böcker i min Kindle.