Kategorier
Läslysten

Läslysten läser 22 mars

Denna råkalla marskväll var som gjord för läslystna att samlas vid tekanna och kandelaber på Stadsbiblioteket. Samtalet böljade fram mellan flera olika böcker och författarskap. Vi pratade också om fenomenet filmad bok; ibland blir man besviken på filmen om man haft en riktigt bra läsupplevelse. Men filmen kan också bli fördjupad och berikad upplevelse.

Dessa böcker pratade vi om:

Lisa Toffts bästa no 1 av Lisa Tofftlänk till annan webbplats
Korta till synes enkla textrader illustrerade med talande bilder. Fyndig bok, bra presenttips!

Mrs Angels tårtbageri av Gaile Parkinlänk till annan webbplats
En mysroman från Afrika, Rwanda, i samma anda som damernas detektivbyrå men här cirklar handlingen kring ett tårtbageri drivet av Mrs Angel. Trevlig avkopplande läsning med ett visst mått av samhällsproblem inblandat i kaksmeten.

En annan feelgoodroman är denna:
En liten röd fågel i juletidlänk till annan webbplats, en varm fängslande historia av Fannie Flagglänk till annan webbplats författaren till klassikern Stekta gröna tomaterlänk till annan webbplats

Flera av de böcker som avhandlades var på temat kvinnor och religion.
Morgon i Jenin av Susan Abulhawalänk till annan webbplats
Mycket spännande. detaljrik och skräckfylld skildring av Israel – Palestinakonflikten, den visar förståelse för båda sidorna, innehåller starka scener.

Sista kulan sparar jag åt grannen av Fausta Marianoviclänk till annan webbplats
En kvinnoskildring av kriget i Jugoslavien.

En fjäril i koppel av Zinat Pirzadehlänk till annan webbplats
Kvinnoskildring från både Shahens och ayatollah Khomeinis Iran.

Jag ska egentligen inte jobba här av Sara Beischerlänk till annan webbplats
Aktuell bok av en Halmstadsförfattare! Handlar om en ung kvinna som drömmer om att bli skådespelare. Hon flyttar till Stockholm, med sikte på Dramaten! I väntan på rollerna börjar hon arbeta på ett äldreboende.

Moderspassionenlänk till annan webbplats och Aprilhäxanlänk till annan webbplats, två mycket läsvärda böcker av Majgull Axelssonlänk till annan webbplats, båda handlar om mor-dotterrelationer.

Himmelsdalen av Marie Hermansolänk till annan webbplatsn lockade flera av oss efter denna beskrivning:
En klaustrofobisk roman om två tvillingbröder. En av dem är intagen/inskriven på en anstalt i en liten ort i Schweiz. Han ber brodern komma dit och för några dagar byta plats med honom. Tiden går och den slutna miljön sluter sig ännu mer …

Till sist ett deckartips!
Svart himmellänk till annan webbplats av den isländske författaren Arnaldur Indridasonlänk till annan webbplats.
Spännande bok i ”exotisk” miljö.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s