Kategorier
Anna R Annika Deckare Påskekrim Spänningsroman Thrillers

Påskekrim – filmpremiär och lästips!

Vi firar åter påsk på norskt vis á la Påskekrim. I år genom premiären av ”Påskekrim – The Movie” och genom att tipsa om en rad bra och läsvärda spänningsromaner. Tidigare års påskekrim hittar du här

 

järtecken

Vill du ha en bok som kryper in under skinnet och som du inte kan lägga ifrån dig. En bok som både är spännande, sorglig och gör något med dig som läsare. Då tycker jag att du ska läsa Järtecken som är Christoffer Carlssons senaste bok. På baksidan av boken kan man läsa att Järtecken är en roman om ett mord och om dem som lämnas kvar. Om ett arv och en skuld, tiden och kärleken.

Boken utspelar sig i Halland och börjar 1994 med en kraftig brand som dånar i natten, ett övertänt hus och en död kropp. Ett mord har begåtts och en person grips och döms. Åren går, 12 år senare funderar polisen Vidar Jörgensson fortfarande på fallet, vad var det egentligen som hände i Marbäcksskogen den där natten? Många människor har påverkats av det brott som begicks.

Boken kryper in under skinnet ,kanske inte just händelserna i den men alla de tankar dessa händelser sätter igång. Jag började fundera på skuld, arv, ondska. Vilka egenskaper, beteenden ärver vi och hur mycket påverkas vi av den miljö vi växer upp och lever i. Skuld kan gå i arv, omvärlden är oftast snabb på att döma men hur är det med ondska? Jag känner starkt för Isak som bara är en liten pojke när boken börjar och som på ett väldigt dramatiskt och känslomässigt sätt drabbas av den händelse som sakta nystas upp.

Boken är spännande från den första till den sista sidan. Så tycker jag att det brukar vara i Christoffer Carlssons böcker, även om det där lilla extra suget som bara tvingade mig att vända blad tappades bort under några kapitel i mitten för att sedan komma tillbaka igen.

Att boken utspelar sig i Halmstad gör det hela lite extra spännande, händelserna känns mer verkliga eftersom platserna är bekanta vilket också gör det hela lite mer otäckt.

 

/ Annika, Söndrums och Oskarströms bibliotek

 

 

fore-falletInnan jag började läsa Före fallet av Noah Hawley så hade jag en massa tankar om vad denna thriller skulle handla om. Att författaren anges som upphovsman till manuset till Fargo gjorde en del och att man direkt får veta att flygplanet störtar och en ung man och ett litet barn överlever kraschen gjorde sitt. Det blir nog långsamt, med mycket utredningsdetaljer och kanske lite förutsägbart, tänkte jag. Men oj, så fel jag hade!

Historien berättas i rafflande fart, vi får lära känna passagerarna på flygplanet och som läsare hinner man misstänkliggöra både en och två, grunna på flera olika scenarier, som man varefter också hinner förkasta innan sanningen om vad som egentligen har hänt presenteras för oss.

 

 

blindtunnel

Blindtunnel av Tove Alsterdal handlar om Daniel och Sonja, ett svenskt par som köper en förfallen vingård i utlandet. De vill starta om på nytt, på en ny plats och planerna vad de vill göra med gården är stora. När Daniel under renoveringsarbetet ger sig på en igenmurad nedgång till källaren, så görs ett makabert fynd som sätter igång en dominoeffekt av händelser.

I Blindtunnel befinner vi oss i norra Tjeckien – i ett område där landsgränserna flyttats  och ritats flera gånger under de senaste århundradena. Nutid och dåtid binds skicklig samman i denna psykologiska roman och som alltid, har Alsterdal, skrivit en välskriven spänningsroman med en historia som fängslar och berör. Har du inte läst något av Alsterdal innan? Inga problem!  En fördel med Alsterdals spänningsroman är att hon skriver helt fristående, så man behöver inte tänka på någon ordning eller håller reda på några karaktärer.

 

 

kvinnan i den blå sängkappan

Jag har deltagit i en afrikansk läsecirkel under våren (som det skrivits om i denna blogg) och med anledning av detta har jag satt tänderna i den sydafrikanske författaren Deon Meyers senaste kriminalroman Kvinnan i den blå slängkappan.

En kvinna hittas mördad på en mur i Kapstaden, samtidigt som en pantaffärsägare får in en rad tavlor, alla med blåfärgade detaljer, som visar sig ha koppling till ett dyrbart försvunnet konstverk. Samtidigt som detta sker går kriminalkommissarie Bernie Griessel, som kopplas in för att lösa dessa fall,  i giftastankar.

Griessel är i mycket schablonbilden av en kriminalkommissarie, som vi känner igen från annan litteratur inom samma genren – underbetald, alkoholiserad och tärd.  Här möter vi denna karaktär i en sydafrikansk kontext där översättningen smyckas med en rad ord på afrikaansk. Boken är snabbläst, på ca 150 sidor och är skriven på ett rakt och lättfattat sätt, utan krusiduller, och helt pang på.

 

 

de sista rummen.jpg

De sista rummen av Inger Frimansson handlar om en kvinna som vaknar upp på något som verkar vara ett nedgånget hotell. Hon förstår inte hur hon har hamnat där eller var hon är. Hon börjar ta sig runt på hotellet för att finna svar och möter där andra människor. Hon undrar var hennes familj är och hur hon ska ta sig hem och märker dock snart att hon är inlåst.

I denna psykologiska thriller växer rädslan klaustrofobiskt undan för undan, varefter vilsenheten, utsattheten och instängdheten blir allt tydligare. Välskrivet och läsvärt!

 

 

 

glasverandan

Nyfiken på den brittiska författaren Ann Cleeves? Hon har ju skrivit en lång serie om Shetlandsöarna med kommissarie Jimmy Perez och flera böcker om kriminalkommissarie Vera Stanhope. Om man bara vill testa en enda bok, så är mitt tips Glasverandan. Det är den tredje fristående spänningsromanen om  Vera.  I denna roman samlas en grupp människor med författardrömmar i ett stort hus ute på den engelska landsbygden. Lugnet och friden blir dock inte långvarig. Plötsligt hittas nämligen en av lärarna mördad och Stanhope kopplas in.

Den här boken är en flirt med den deckartradition som Agatha Christie representerar och riktigt klassisk brittisk pusseldeckare. En plats, flera potentiella mördare och snart flera offer på tur.

 

/ Anna R, Stadsbiblioteket

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s