Rapport från en trevlig kväll med samtal mellan läslystna!
Medan tekannan gick laget runt diskuterade vi årets Nobelpristagare i litteratur, Mo Yan. Ingen av oss hade läst något av honom, entusiasmen var behärskad men med ett mått av nyfikenhet!
Någon var förbittrad över att Peter Englund inte hade ropat upp den kanadensiska novellisten Alice Munros namn!
Flera gånger under kvällen halkade samtalet in på biografier och självbiografiska romaner. Bland annat dessa:
Göran Rosenberg – Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz och Elisabeth Åsbrink – Och i Wienerwald står träden kvar. Två av flera böcker med liknande tema, andra generationen som berättar för tredje generationen om föräldrarnas upplevelser under andra världskriget.
Thomas Bernhard – Orsaken. Österrikaren Thomas Bernhard har skrivit en väldigt intressant och skarp och läsvärd självbiografisk romansvit, detta är den första i denna serie. Vill man provläsa Bernhard och först bara nosa på hans stil rekommenderas den underbara lilla boken Mina priser
Karl-Ove Knausgård – Min kamp 1-5. Någon har försökt läsa men gett upp, någon annan är helt såld och sträckläser!
Tommy Körberg – Sjung tills du stupar Mycket frispråkigt om livet både som artist och privat av en man som inte vill dö nyfiken!
Vi fascinerades av begreppet ”det svenska deckar-undret” som bland annat fått till följd att tyska författare tar sig svenska pseudonymer för att sälja bättre! Ett par deckare vi tipsade varandra om:
Håkan Nesser – Styckerskan från Lilla Burma Femte och sista delen om sympatiske kriminalaren Gunnar Barbarotti. Helt OK bok, men man kan tröttna på Nessers lite korthuggna språk där alla karaktärer låter likadant.
Mats Ahlstedt – Dödsängeln Den första i en serie spännande och välskrivna deckare i Göteborgsmiljö, man får följa spaningsledaren Sören Högström.
Christian Unge – Turkanarapporten. Bra thrillerdrama, men det märks att boken är utgiven på eget förlag. Hade vunnit på lite redigering och korrekturläsning.
Och en massa romaner, bland annat dessa:
Jonas Gardell – Torka aldrig tårar utan handskar. Angelägen bok som nästan gör fysiskt ont att läsa ibland. Mycket bra tyckte samtliga som läst den! Litet minus för de undervisande, lite uppfostrande, delarna.
Carolina Fredriksson – Flod Varningsflagg för denna bok som inte levde upp till de fina recensionerna. Någon riktig sympati för karaktärerna infinner sig aldrig.
Marie Hermansson – Himmelsdalen Sträckläsarbok som hör till författarens bättre.
Och så några novellsamlingar:
Chimamanda Ngozi Adichie – Det där som nästan kväver dig En författare som lyckats skriva både gripande romaner och mycket läsvärda noveller.
Jonas Karlsson – Det andra målet och Den perfekte vännen och Spelreglerna Skådespelaren som skrivit riktigt bra noveller. Underhållande och tänkvärda!
Och som sagt; vad som helst av Alice Munro!
Nästa gång träffas vi den 30 oktober! Välkomna in från höstmörkret då alla läslystna!
Ett svar på ”Läslysten!”
[…] dött mässdöden), men jag debuterade som kulturtant genom att träda in i bibliotekets bokklubb Läslysten samt deltog i en författarlunch med Jonas Hassen Khemiri. Litteraturkvalster debuterade även på […]